Laminarny przepływ powietrza pomaga utrzymać miejsce pracy wolne od zanieczyszczeń. Większość laboratoriów medycznych oraz badawczych wymaga odpowiedniego, czyli sterylnego środowiska pracy do przeprowadzania niektórych eksperymentów. Rozwiązaniem może być komora laminarna, która umożliwia właściwe warunki. Komory laminarne tworzą środowisko pracy wolne od cząstek, przepuszczając powietrze przez system filtrów i usuwając je nad powierzchnią roboczą w laminarnym lub jednokierunkowym przepływie powietrza. Zapewniają doskonałe, czyste powietrze dla różnych potrzeb laboratoryjnych.
Komory laminarne i ich zastosowanie
Komory te nadają się do wielu różnych zastosowań. Są szczególnie odpowiednie, gdy wymagane jest dostosowane środowisko czystego powietrza dla małych elementów, takich jak elektronika wrażliwa na cząsteczki. W laboratoriach do prac profesjonalnych powszechnie stosuje się komory z przepływem laminarnym. Komory tego rodzaju można dostosować do konkretnych potrzeb laboratoryjnych i są również idealne do innego typu prac laboratoryjnych oraz badawczych, zwłaszcza w sektorze medycznym, farmaceutycznym, elektronicznym i przemysłowym.
Na jakiej zasadzie działa komora laminarna?
Uwarstwione, turbulentne, sterylne powietrze przepływa przez złoże laminarne, uprzednio odfiltrowane z zanieczyszczeń stałych przez wysokowydajne filtry. Dołączona do komory lampa UV pozwala na dalszą sterylizację przestrzeni. Barierę utrudniającą bakteriom i grzybom przedostanie się do komory tworzy ciągły dopływ sterylnego powietrza do przestrzeni roboczej. Pozwala to zachować absolutną sterylność, która jest kluczowa podczas pracy w laboratorium.