• Home
  • Zdrowie
  • Plastry chłodzące i okłady hydrożelowe – alternatywa dla tabletek przeciwbólowych

Plastry chłodzące i okłady hydrożelowe – alternatywa dla tabletek przeciwbólowych

Na rynku farmaceutycznym dostępny jest ogrom leków przeciwbólowych występujących w formie tabletek, kapsułek czy syropów. Jednak ich nadmierne stosowanie może powodować skutki uboczne w postaci zakłócenia pracy żołądka, wątroby czy nerek. Warto wiedzieć, że uśmierzanie bólu może odbywać się również za pomocą środków o działaniu miejscowym, czyli plastrów chłodzących lub rozgrzewających i będzie ono równie, a nawet bardziej skuteczne niż stosowanie tabletek doustnych.

Na co pomagają plastry chłodzące przeciwbólowe?

Plastry przeciwbólowe zwykle stosuje się w celu łagodzenia dolegliwości tj.

  • siniaki,
  • naciągnięcia mięśni,
  • bóle kości i stawów,
  • obrzęki,
  • skręcenia,
  • stłuczenia,
  • i inne tego typu urazy.

Ponadto tego typu środki przynoszą ukojenie osobom zmagającym się z silnymi bólami głowy oraz migrenami.

Skład i działanie plastrów chłodzących

Przeciwbólowe plastry chłodzące zawierają mentol, olejki eteryczne i hydrożel, które minimalizują bóle i obrzęki poprzez obniżenie temperatury tkanek w miejscu urazu. Są to nowoczesne, bezpieczne i łatwe w użyciu produkty, niepowodujące wysuszania skóry. Dokładnie przylegają do ciała, pozwalając, by substancje czynne w nich zawarte w pełni uwolniły się do organizmu. Największymi zaletami wynikającymi z ich stosowania jest szybkie zwalczenie bólu, odciążenie układu pokarmowego oraz przedłużone działanie trwające nawet do 24 godzin.

Okłady hydrożelowe – zastosowanie

Do kategorii plastrów przeciwbólowych zalicza się również okłady hydrożelowe, które oprócz kojenia bólu spowodowanego stłuczeniami czy otarciami, wykorzystuje się do leczenia poważniejszych przypadłości. Nakłada się je głównie na rany spowodowane poparzeniem: prądem, środkami chemicznymi, gorącymi płynami oraz po oparzeniach słonecznych. Stanowią również niezastąpioną pomoc przy odleżynach, owrzodzeniach i trudno gojących się ranach. 

Charakterystyka opatrunków hydrożelowych

Okłady hydrożelowe są złożone w większości z wody, która nawilża ranę, przyspieszając jej gojenie, a także sieci naturalnych i sztucznych polimerów nadających im strukturę żelu. Oprócz tego wchłaniają wydzielający się z niej płyn i komórki martwicze, zapobiegając rozwojowi drobnoustrojów, które mogłyby się przyczynić do rozwoju zakażenia, jednocześnie pozwalając skórze oddychać. Ich przezroczysta struktura umożliwia ciągłą obserwację rany. Ponadto okłady są elastyczne, co ułatwia ich bezbolesne nakładanie i zdejmowanie, a także antyalergiczne i przyjemne dla skóry. Występują w różnych rozmiarach i kształtach i nadają się do przecinania.

Chłodzące plastry żelowe dostępne na stronie https://a-manada.pl/plastry-chlodzace