• Home
  • Higiena
  • Czy warto kupić szczoteczkę do aparatu ortodontycznego?

Czy warto kupić szczoteczkę do aparatu ortodontycznego?

Piękny uśmiech to marzenie, bowiem każdego. Niestety większość musi podjąć decyzję o założeniu aparatu ortodontycznego, aby marzenie się ziściło. Niemniej jednak, okres noszenia aparatu wymaga od pacjenta dużej uwagi, systematyczności i dokładności w czyszczeniu uzębienia. Niewątpliwie, szczoteczka ortodontyczna to czyszczenie ułatwia.

Aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny ma na celu skorygowanie widocznej wady zgryzu. Poprzez nacisk na uzębienie dochodzi  przemieszczania się poszczególnych partii zębów i tym samym skorygowania wady.

Obecny rynek oferuje liczne rodzaje aparatów ortodontycznych – różnią się one przede wszystkim wyglądem i celem stosowania. Co do zasady wyróżniamy dwa typy aparatów:

  • stały – przeznaczony jest do usunięcia poważniejszych wad zgryzu. Aparat taki nosi się stale przez okres 1,5 roku do 3 lat, w zależności od wady i planu leczenia. Leczenie aparatem stałym należy do bardzo efektownych. Tutaj wyróżniamy aparaty takie jak metalowe, ceramiczne, porcelanowe,
  • ruchomy – zdejmowany i zakładany samodzielnie przez pacjenta. Przeznaczony do korygowania mniejszych wad. Tutaj, z kolei, wyróżniamy aparaty bierne i czynne.

Odpowiednia higiena

Odpowiednia higieny jamy ustnej przy stosowaniu aparatu ortodontycznego stałego jest kluczowa. Szczoteczka do aparatu ortodontycznego, niewątpliwie, pomaga utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej.

Wokół założonych zamków nagromadzają się resztki przyjmowanego pokarmu – nie jest to ani estetyczne, ani nie wpływa pozytywnie na zdrowie uzębienia. Niemniej jednak, również w okolicach przestrzeni pomiędzy łukami i zębami dochodzi do osadzania się resztek jedzenia.

Niedbałe usunięcie pozostałości pokarmu prowadzi do nagromadzenia się bakterii i tym samym powstania próchnicy. Szczoteczka do zębów z aparatem powinna, więc sobie poradzić z tym problemem. Warto jednak pamiętać, sama szczoteczka nie zdziała cudów – ważna jest, bowiem również technika i dokładność czyszczenia.

Szczoteczka do czyszczenia zębów manualna

Szczoteczka taka jest specjalnie dostosowana do czyszczenia uzębienia. Ich włosie dostosowane jest do kształtu aparatu, dzięki czemu mycie zębów nie spowoduje uszkodzenia aparatu.  Niemniej jednak, warto zaopatrzyć się również w szczoteczkę do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych – szczoteczki przybierają kształt cienkiego drucika, którym można wyczyścić szczeliny między zębami. Noszenie aparatu ortodontycznego znacznie utrudnia nitkowanie zębów – szczoteczka przeznaczona do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych będzie, więc idealna i pozwoli na odpowiedni utrzymanie higieny jamy ustnej. Co więcej, posiadacz aparatu takim drucikiem również będzie mógł wyczyścić zamek przyklejony do płytki zęba.

Szczoteczka do aparatu ortodontycznego dostępna na stronie https://a-manada.pl/szczoteczki-ortodontyczne