Do czego służą wagosuszarki?

Jak sama nazwa wskazuje, wagosuszarka to połączenie wagi ze suszarką. Dokładnie rzecz biorąc jest to bardzo precyzyjna waga laboratoryjna połączona z komorą suszenia. Zapewnia to utrzymanie stałej temperatury w czasie całego procesu suszenia. Jej efektem jest uzyskanie pomiaru wilgotności.

Szybkość

Wagosuszarki z DanLab służą do szybkiego określania wilgotności. Celem ich stosowania jest uzyskanie wiarygodnego wyniku, który jest porównywalny z pomiarem metody suszarkowej w możliwie jak najkrótszym czasie. Wagosuszarek najczęściej używa się w laboratorium, działach kontroli jakości oraz na produkcji. Wielkim atutem wagosuszarek jest możliwość podłączenia ich do komputera. Najczęściej mogą one od razu wyrysowywać krzywą suszenia. Jest to wynik, który bez następnych obróbek może zostać poddany analizie. Takie rozwiązanie bardzo przyspiesza pracę i sprawia, że na efekty pomiarów i gotowe wyniki nie trzeba zbyt długo czekać. Tym bardziej, że próbka ważona jest przez cały czas suszenia, bez konieczności wyciągania jej z pieca.

Uniwersalność

W tradycyjnych metodach, aby określić wilgotność próbki należy dokonać przynajmniej dwukrotnego pomiaru masy. Niektóre badania, wykonuje się przy użyciu pieca grzewczego. Piec plus waga to całkiem spory i nieporęczny zestaw. Natomiast wagosuszarka, to jedno zgrabne urządzonko. Jest złożone ze wspomnianych wcześniej, dwóch modułów. Ich praca jest ze sobą ściśle sprzężona. Jej efektem jest jednoczesny pomiar masy badanej próbki oraz pomiar jej temperatury.