Co powinno się znaleźć w ofercie producenta mebli laboratoryjnych?

Meble laboratoryjne powinno cechować kilka wytycznych, przede wszystkim dobry materiał, z którego są wykonane, tak by zapobiec ewentualnym uszkodzeniom mechanicznym oraz ich ergonomia, gdyż praca w laboratorium wymaga dużego komfortu. Przestrzeń laboratoryjna musi być zaplanowana w odpowiedni sposób, nic nie może być dziełem przypadku. Każda powierzchnia powinna zostać wykorzystana w najlepszy sposób z możliwych. Meble w laboratorium stanowią podstawę do pracy, są jej fundamentem. Dlatego też są tak istotne.

Jakie meble do laboratorium?

Przeglądając ofertę producentów mebli laboratoryjnych należy zwrócić uwagę na wiele szczegółów. To co firmy posiadają w swoim asortymencie, to następujące meble:

– stoły laboratoryjne – zarówno otwarte, jak i te zamontowane do szafek, mogą być przyścienne lub wolnostojące, umożliwiają pracę siedzącą oraz stojącą

– blaty laboratoryjne – to tak naprawdę blaty do zadań specjalnych, muszą być odporne na substancje używane w laboratorium. Zgodnie z zastosowaniem można wyróżnić m.in. konglomerat kwarcowo-granitowy, szkło, polipropylen, itd.

– szafki laboratoryjne – modułowe, podwieszane czy podsufitowe.

Jak zaprojektować laboratorium?

Przy projektowaniu należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Dobrze jest na początku określić rodzaj prac, jakie będą wykonywane. Od producenta mebli laboratoryjnych można pobrać próbki materiałów, za pomocą których należy określić, czy sprawdzą się w kontakcie z używanymi na co dzień odczynnikami.

Meble muszą być odporne na częstą dezynfekcję, uszkodzenia mechaniczne, a nawet promieniowanie UV, które jest istotne w przypadku laboratoriów mikrobiologicznych.

Blaty z rantami https://renggli.pl/pl/ na krawędziach sprawdzą się, gdy praca będzie odbywać się z substancjami ciekłymi, co uniemożliwi ich ewentualne spływanie, gdy dojdzie do rozlania. Kolejną kwestią jest określenie obciążenia blatu, na jakie zostanie narażony.

Wszystkie te aspekty należy określić na początku, tak by zaprojektowanie mebli odbyło się w najlepszym z możliwych sposobów, a przestrzeń do pracy została wykorzystana do końca.