• Home
  • Zdrowie
  • Kiedy może się przydać orteza na kolano?

Kiedy może się przydać orteza na kolano?

Orteza na kolano to sprzęt rehabilitacyjny, który w wielu wypadkach jest niezbędny do szybkiego powrotu do zdrowia. Po prostu się przydaje, bo pomaga stabilizować staw i utrzymywać go w prawidłowej pozycji tak, by ułatwić powrót do formy. Kiedy może się przydać orteza?

Po operacji kolana

Przede wszystkim ortezę warto nosić po operacji kolana. Bezpośrednio po zabiegu nie można chodzić i obciążać nogi. Dlatego właśnie bardzo ważne jest używanie odpowiedniego sprzętu, który może być dodatkowym wsparciem dla osłabionego stawu. Ortezę kolana ze sklepu orteo.pl powinno się nosić nawet przez kilkanaście tygodni po operacji. Ważne jest jednak to, by była ona odpowiednio dopasowana do nogi. Nie może uciskać stawu zbyt mocno, ale nie może też być za luźna. Ma stabilizować, więc nie może zsuwać się z nogi.

W przypadku dużego narażenia na kontuzję

Czasami ortezy są używane także po to, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnego urazu. Najczęściej są one wykorzystywane przez sportowców, którzy bardzo intensywnie trenują i wystawiają swoje stawy na szczególne wyzwania. Do ćwiczeń warto wybierać delikatniejsze i słabsze wersje ortez, które są elastyczniejsze i dopasowują się do ruchu. Są one mniej stabilne, ale za to biorą na siebie część obciążeń, które są wywierane na staw. Dzięki temu w razie ponownego urazu jest mniejsze ryzyko, że dojdzie także do ponownego uszkodzenia stawu. Stosowanie stabilizatorów może więc być dobrym rozwiązaniem dla wszystkich miłośników sportu, którzy nie chcą z niego rezygnować mimo kontuzji.