W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się elektrostymulacja mięśni. Pacjenci po ciężkich urazach, którzy długo nie podnosili się z łóżka mają bardzo osłabione mięśnie.
Jak działa elektrostymulator mięśni?
To sprawia, że praktycznie przy każdym ruchu odczuwają oni ból, dlatego dyskomfort jest naprawdę poważny. Rozwiązaniem tego problemu może być elektrostymulator mięśni. Impulsy elektryczne emitowane przez urządzenie wywołują skurcz mięśni. Należy mieć świadomość, że elektrostymulacja jest całkowicie bezpieczna i może być wykonywana nawet u dzieci. Wtedy jednak trzeba zachować szczególną ostrożność i cały czas obserwować reakcje dziecka. Elektrostymulator powinny obowiązkowo posiadać osoby, które cierpią na ból mięśni i stawów. Środki przeciwbólowe mogą jedynie na chwilę zamaskować ból, który potem wróci ze zdwojoną siłą.
Zalety elektrostymulatora
Właśnie dlatego tak ważna jest rehabilitacja i słuchanie zaleceń lekarza. Uszkodzone mięśnie należy jak najszybciej odżywić i pobudzić. Można śmiało powiedzieć, że elektrostymulator mięśni jest niezastąpiony podczas rehabilitacji. Może on przede wszystkim pomóc osobom, które przez długi czas nie mogły się ruszać. Urządzenie pomaga spalić tkankę tłuszczową, a także wspomaga proces gojenia. Występują dwa typy impulsów elektrycznych, czyli: EMS oraz TENS. Substancje redukujące odczuwanie bólu to związki opioidowe, które wydzielają się w momencie skurczu mięśni. Regeneracja jest szczególnie ważna w przypadku zawodowych sportowców oraz osób aktywnych fizycznie. Elektrostymulator wywołuje napięcie w konkretnej grupie mięśni.