• Home
  • Zdrowie
  • Taśma oporowa. Dlaczego warto wykorzystywać ją w ćwiczeniach?

Taśma oporowa. Dlaczego warto wykorzystywać ją w ćwiczeniach?

W zdrowym ciele zdrowy duch, a jak wiadomo, nie da się mieć zdrowego ciała, bez odpowiednich ćwiczeń. Aby osiągać jeszcze lepsze efekty wysiłku fizycznego, warto skorzystać z taśm oporowych. Ten mały przyrząd pozwoli wzmocnić i uelastycznić mięśnie, a także spalić więcej kalorii.

Czym są taśmy oporowe?

To niewielkie przyrządy do ćwiczeń. Można ich używać jako zamiennika hantli i świetnie nadają się do rozgrzewki czy rozciągania. Ich niewielki rozmiar to spora zaleta, bo można je wziąć ze sobą dosłownie wszędzie. Taka taśma zwykle wykonana jest z trwałego i rozciągliwego lateksu tak, aby nie pękał w trakcie ćwiczeń. Na rynku znajdziemy jednak gumy treningowe z innych materiałów, stworzonych z myślą o osobach z alergią.

Zalety treningu z gumami oporowymi

Ćwiczenia wykonywane z taśmami są bezpieczne. Wykonuje się je nawet podczas rehabilitacji. Te niepozorne przyrządy pozwalają zwiększać wytrzymałość i wydolność organizmu. Oprócz tego taśmy oporowe ze sklepu online Orteo poprawiają koordynację, wzmacniają mięśnie i wpływają dobrze na równowagę.

Dobieranie taśmy do ćwiczenia

Aby wiedzieć, z jakiej taśmy skorzystać podczas wykonywania ćwiczeń, wystarczy prosty test. Jeśli jesteś w stanie wykonać 15 powtórzeń bez problemów, warto skorzystać z taśmy. Gdy wzmacniasz mięśnie, dobrze jest zacząć od taśmy z mniejszym oporem i zwiększać go z czasem. W przypadku wykorzystywania taśmy jako pomocy np. przy podciąganiu, należy zacząć od większego oporu i stopniowo go zmniejszać. Warto więc posiadać kilka sztuk, które mają różne grubości, aby móc odpowiednio dopasować je do ćwiczeń.