Cieplarka laboratoryjna – zasada działania i podstawowe parametry

Procesy inkubacji we wszelkiego rodzaju laboratoriach wymagają sprzętu, który zapewni odpowiednia warunki temperaturowe. W takim przypadku cieplarka laboratoryjna jest niemal niezbędna.

Jak zbudowane są cieplarki oraz jak działają?

Są to wysoce dokładne urządzenia pozwalające na precyzyjne dostosowanie i utrzymanie temperatury, jak i innych czynników wpływających na przebieg doświadczenia. Większość cieplarek wyposażona jest w podwójne drzwi – wykonane są z bezpiecznego szkła umożliwiającego sprawdzanie przebiegu procesów. Utrzymują one również panującą wewnątrz temperaturę. Za utrzymanie warunków odpowiadają sterowniki mikroprocesorowe oraz panele dotykowe proste w obsłudze. W środku takiego sprzętu znajdują się półki przystosowane do ustawienia probówek. 

Podstawowe parametry cieplarek

cieplarka

Pierwszym i podstawowym jest zakres dostępnych temperatur oraz dokładność jej stabilizacji. Przykładowo cieplarki bez systemu chłodzenia mogą osiągać temperaturę nawet do 100 st. Celsjusza. Sprzęty wyposażone w układ chłodzenia przeważnie pracują w zakresie temperatur od 5 do 70 st. Celsjusza. Standardową dokładność utrzymywanej temperatury można określić jako +/- 0.2 st. Celsjusza.

Warto zwrócić uwagę na regulator PID – jest on gwarancją utrzymania ustalonych temperatur na zadanym poziomie. 

Kolejnymi z cech cieplarki są pojemność oraz dodatkowe funkcje, dzięki którym można dopasować sprzęt specjalnie pod potrzeby konkretnego laboratorium.