Szafy ogniotrwałe

Szafy ogniotrwałe to rodzaj mebli, które posiadają zwiększoną odporność ogniową. Do ich głównych zadań należy ochrona ważnych dokumentów czy cennych przedmiotów w trakcie pożaru. Tego typu szafy zabezpieczają zawartość przed szybkim rozgrzaniem i przed wodą gaśniczą.

Zastosowanie szaf ognioodpornych

Szafy ognioodporne przede wszystkim zabezpieczają dokumenty w formie papierowej, akta czy drogocenne przedmioty. Idealnie sprawdzą się tam, gdzie ogień skutkowałby katastrofą z powodu spalenia wszystkich danych: w sądach, przychodniach medycznych, szpitalach, policji, bądź także w firmach, które przechowują dokumenty, umowy i faktury tylko w papierku. Mogą także zagościć w muzeach, galeriach, a także w instytucjach, gdzie przechowuje się drogocenne dzieła sztuki. Priorytetem każdego dyrektora oraz personelu jest zabezpieczenie przedmiotów, które mógłby w kilka sekund zająć pożar. To co można wyróżnić w szafach ogniotrwałych to że są bardzo wytrzymałe i chronią przed bardzo wysoką temperaturą, dodatkowo złodzieje nie są w stanie tak łatwo się do nich dostać. Wiele firm oferuje szafy z dodatkową ochroną antywłamaniową, dzięki czemu każdy ważny element jest bezpieczny.

Rodzaje sejfów i szaf ognioodpornych

Dokonując wyboru tego typu mebli trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, między innymi funkcjonalność oraz dopasowanie ich do zaaranżowanego wnętrza. Wśród szerokiego asortymentu szaf każdy może różnić się wymiarami, natomiast każda z nich charakteryzuje się wysoką jakością wykonana i solidnością. Szafy typu DPC to sejfy zapewniające ochronę przed ogniem do dwóch godzin. Pożar jest w stanie uderzyć w nieoczekiwanym momencie, a jego skutki mogą być katastrofalne dla firmy. Każdy model DCP posiada funkcję samozamykania rygli, która zaoszczędzi czasu cenny w sytuacji pożaru. Meble zazwyczaj są wykończone kolorem jasnoszarym. Następne z kolei to modele Gardian oraz ASF to sejfy ogniotrwałe. Są w stanie wytrzymać do 60 minut, dodatkowo posiadają system zabezpieczający przed ogniem i dość wysoką temperaturą. Kolejny atut to ochrona przeciwwłamaniową. Wyposażone są także w zamek na klucz, ale można wybrać też zamek elektroniczny.