Meble laboratoryjne- jak wybrać najlepsze?

Laboratorium medyczne to szczególne pomieszczenie. Musi się w nim znaleźć zarówno miejsce do przechowywania próbek, jak i miejsce na sprzęt diagnostyczny. Dodatkowo wszystkie elementy wyposażenia muszą pozwolić spełnić surowe normy sanitarne, a przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Jak wybrać najlepsze meble laboratoryjne?

Zacznij od planowania

Przed kupnem wyposażenia i mebli do dowolnego pomieszczenia warto zawsze zacząć od rozplanowania powierzchni. Jest to szczególnie ważne w laboratorium, gdzie musi zmieścić się sprzęt diagnostyczny różnej wielkości, a pracownicy muszą swobodnie, a przede wszystkim bezpiecznie, poruszać się między urządzeniami.

Właśnie dlatego przed wyborem poszczególnych elementów mebli laboratoryjnych warto najpierw zastanowić się jak rozmieścić poszczególne stanowiska pracy i urządzenia. Trzeba wziąć też pod uwagę to, że pracownicy muszą mieć zarówno miejsce do badania próbek, jak i do opracowywania dokumentacji.

Na co zwracać uwagę kupując meble laboratoryjne?

Meble w laboratorium powinny być estetyczne i ergonomiczne. Nie należy zaniedbywać żadnej z tych kwestii, bo od tego też zależy jakość pracy wykonywanej przez laborantów. Jednak najważniejszą kwestią w laboratorium jest zawsze bezpieczeństwo. Dlatego meble laboratoryjne muszą być łatwe do utrzymania w czystości, odporne na wielokrotne mycie, często silnymi środkami. Dodatkowo przynajmniej blaty powinny być odporne na działanie stosowanych odczynników.

Kupując meble laboratoryjne trzeba koniecznie zwracać uwagę na ich jakość, ale ważne jest też by umożliwiały one nie tylko pracę, ale i bezpieczne przechowywanie wszystkich niezbędnych rzeczy. Ważne jest by takie meble zapewniały odpowiednie miejsce dla wszystkich urządzeń diagnostycznych z uwzględnieniem ewentualnego dostępu do wody czy kanalizacji. Ale w laboratorium muszą się też znaleźć szafy i szuflady na odczynniki, niezbędne akcesoria i narzędzia, z zachowaniem możliwości zamykania na klucz niektórych z nich. Trzeba też pamiętać o miejscu pozwalającym bezpiecznie przechowywać dokumentację.

Meble laboratoryjne dostępne w ofercie sprzedażowej w tym miejscu.