Lekarze oraz fizjoterapeuci, którzy otwierają własne gabinety, potrzebują sporo sprzętu medycznego do diagnozowania i leczenia pacjentów (zobacz tutaj). Często to drogie i specjalistyczne maszyny, dlatego decydują się na ich leasing. W prywatnym gabinecie, który odwiedza wielu pacjentów raty leasingowe łatwo spłacić, bo przychody z prowadzonej działalności mogą być całkiem spore.
Kto może skorzystać z leasingu sprzętu?
Oferty leasingu są dopasowane zarówno do osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą, jak i publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Z leasingu sprzętu medycznego mogą skorzystać również właściciele aptek.
Co można wziąć w leasing?
Sprzęt medyczny, który można dzierżawić w ramach umowy leasingowej to zazwyczaj:
– aparaty USG,
– rentgeny,
– aparat EKG,
– audiometr,
– sprzęt do diagnostyki okulistycznej,
– lasery do zabiegów medycznych.
Czy warto korzystać z leasingu?
Aparatura medyczna jest bardzo droga. Kupowanie dużej ilości sprzętu, zwłaszcza na początku działalności, może zrujnować finansowo. W leasingu medycznym często stosuje się uproszczone procedury. Oznacza to, że banki nie badają zdolności kredytowej. Wymagany wkład własny jest minimalny lub zerowy.
Klienci mają do wyboru dwie formy leasingu: operacyjny i finansowy. Większość z nich decyduje się na ten pierwszy z uwagi na korzystniejsze formy opodatkowania. Sprzęt brany jest w leasing zazwyczaj na okres od 2 do 6 lat. Po tym czasie leasingobiorca często ma prawo pierwokupu sprzętu. Dzięki leasingowi nawet mały gabinet medyczny może być konkurencyjny względem dużych klinik, ponieważ może dysponować równie specjalistycznym i nowoczesnym sprzętem.