• Home
  • Zdrowie
  • Co powinien zawierać plecak ratownika medycznego?

Co powinien zawierać plecak ratownika medycznego?

Plecaki ratownicze są wyposażane w różny sposób, jednakże istnieje kilka podstawowych sprzętów i urządzeń, które muszą się w nich znaleźć. Co powinno znaleźć się w plecaku ratownika medycznego – odpowiedź poniżej.

Plecaki ratownicze – podstawowe wyposażenie


Bez względu na miejsce, w jakim ratownik będzie miał za zadanie pracować, jego plecak powinien zawierać, poza dodatkowymi elementami, standardowy asortyment konieczny do udzielania pierwszej pomocy. Do popularnego, niezbędnego wyposażenia patroli ratowniczych należą: worek samorozprężalny, ssak, kołnierze, sprzęt do udrażniania dróg oddechowych, środki opatrunkowe, rurki ustno-gardłowe oraz rurki krtaniowe, nożyczki, latarka czołowa, latarka diagnostyczna, przylepiec bez opatrunku agrafki i sterylne rękawiczki. Dodatkowo, plecak powinien zawierać: płyn do dezynfekcji, sól fizjologiczną, worki na odpady i folie izotermiczne.

Plecak ratownika medycznego – konstrukcja


Poza wyposażeniem plecaka ważny jest również sposób w jaki został on zaprojektowany. Powinien być uszyty z wytrzymałego, odpornego na wodę i brud materiału. Akcesoria mogące zostać uszkodzone podczas transportu winny mieć w nim miejsce zabezpieczające je przed zniszczeniami. Dotyczy to, na przykład, kołnierzy. Łatwo dostępne i przestronne przegródki zawierające opatrunki i sprzęt do udrażniania dróg oddechowych są istotnym elementem konstrukcji plecaka ratowniczego. Duża ilość bocznych kieszeni umożliwi ratownikowi odpowiednią segregację i szybki dostęp do najważniejszych leków oraz sprzętu. Dobrym rozwiązaniem jest uzupełnienie plecaka w torby modułowe, pozwalające na tematyczny podział urządzeń i leków oraz jeszcze lepszą ich ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Korzystanie z toreb modułowych usprawnia także pracę ratownika, podczas udzielania pomocy chorym.