Kołnierz ortopedyczny ma szerokie zastosowanie w przypadku urazów szyjnego odcinka kręgosłupa. Stosowany jest on często w dyskopatii szyjnej oraz przy zmianach zwyrodnieniowych. Orteza szyjna stabilizuje górny odcinek kręgosłupa. Co ważne, ten profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny posiada charakterystyczny, anatomiczny kształt, który dobrze dopasowuje się do ciała.
Dzięki temu umożliwia on wykonywanie większości codziennych czynności i nie ogranicza znacząco ruchów. Kołnierze ortopedyczne (https://www.orteo.pl/ortezy-tulowia/kolnierz-ortopedyczny-typ-schantza-c1) można podzielić na następujące rodzaje:
– sztywne,
– półsztywne,
– miękkie,
– jednoczęściowe,
– dwuczęściowe.
Sprzęt rehabilitacyjny do stabilizacji górnego odcinka kręgosłupa
Modele jednorazowe wykorzystywane są najczęściej do stabilizacji pacjentów w czasie transportu do szpitala i do domu. Natomiast dwuczęściowe mają zastosowanie w przypadku stwierdzenia skręcenia lub złamania. Miękkie, dobrze unieruchamiają odcinek szyjny w przypadku dyskopatii oraz zmian zwyrodnieniowych. Sztywne przydają się w przypadku leczenia schorzeń mięśni szyi. Wykonane są one zazwyczaj z pianki poliuretanowej, można je stosować również do leczenia urazów w okolicy wiązadeł.
Sytuacje, w których trzeba korzystać z ortezy szyjnej
Ortopeda lub fizjoterapeuta zaleca noszenie ortezy szyjnej w wyjątkowych sytuacjach. Jest to zaleca zwłaszcza przy cyklicznych nerwobólach, bólach pochodzenia reumatycznego, stłuczeniach, kontuzjach, skręceniach. Kołnierze dopasowuje się do obwodu oraz długości szyi. Poszczególne modele posiadają rozmiary od xs do nawet xl.