Jak zadbać o higienę jamy ustnej?

Gdy psują się zęby, trzeba udać się do dentysty, a rzadki kiedy jest to przyjemna wizyta. Na szczęście istnieje prosty sposób na zmniejszenie szansy wystąpienia próchnicy – prawidłowa higiena jamy ustnej. Wystarczy kilka minut dziennie, by znacząco ograniczyć liczbę wizyt u dentysty, co pozwala oszczędzić czas, nerwy i pieniądze. Jak zadbać o higienę jamy ustnej?

Dokładne szczotkowanie to podstawa

płyn do płukania jamy ustnej

Dentyści wskazują, że myć zęby należy po każdym posiłku. Oczywiście nie zawsze jest na to czas i miejsce, ale zalecamy, by szczotkować zęby co najmniej pięć razy dziennie, w tym koniecznie po śniadaniu, obiedzie i kolacji. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto chociaż sięgnąć po płyn do płukania jamy ustnej z aptekagalen.pl, który pomoże zabić część bakterii wywołujących próchnicę. Gdy już myjemy zęby, należy je dokładnie wyszczotkować, pamiętając nie tylko o ich przedzie, ale też o górze, bokach i tyle. Szczególną uwagę warto poświęcić przerwom między zębami, bo to właśnie tam najczęściej gromadzą się bakterie i tworzą się dziury.

Płyn do płukania ust i nić dentystyczna to przydatne akcesoria

Jeżeli mamy taką możliwość, warto zainwestować w nici dentystyczne oraz płyn do płukania jamy ustnej. Ten drugi należy używać po każdym myciu zębów, przepłukując je przez co najmniej kilkanaście sekund. Dobry płyn do płukania jamy ustnej jest przeciwzapalny i dociera w miejsca trudno dostępne dla szczoteczki, co znacząco zmniejsza szansę na wystąpienie próchnicy. Natomiast nici dentystyczne służą do usuwania resztek jedzenia, które osiadają w przestrzeniach między zębami. To bardzo ważne, by raz na jakiś czas nitować zęby, usuwając cukier, na którym żerują bakterie próchnicowe.