Dzisiaj nie ma laboratorium, które nie korzystałoby z naczyń laboratoryjnych. Tego rodzaju naczynia najczęściej wykonane są ze szkła jak najwyższej jakości, ponieważ to właśnie one mają bezpośredni kontakt z badanymi substancjami. To w tych właśnie naczyniach zachodzą różnego rodzaju reakcje. Każde, nawet, najmniejsze laboratorium ma ogromne ilości szkła laboratoryjnego. Szkło jest wykorzystywane najczęściej i powinno się o nie systematycznie dbać.
Jak dbać o szkło laboratoryjne?
Naczynie laboratoryjne jest używane w laboratorium bardzo często. Wszelkiego rodzaju butelki, probówki czy słoje nie powinny być pęknięte, poszczerbione czy w jakikolwiek sposób uszkodzone. To najczęściej w naczyniu laboratoryjnym zachodzą bezpośrednie procesy badawcze. po użyciu każde naczynie powinno być umyte, wysuszone i wytarte. Nigdy nie powinno zostać w nim ani odrobiny wody, bowiem ta kropla wody może zafałszować każdy wynik danego badania.
Jakie mamy naczynia laboratoryjne
Naczynie laboratoryjne szklane ma bardzo często ciekawy i oryginalny kształt. Od kształtu bardzo często zależą wyniki danych badań. Dlatego te naczynia najczęściej są okrągłe, mają długie lub krótkie szyje, mają proste lub zaokrąglone dno.
Przykłady takich naczyń to:
- kolby, naczynia o długiej szyjce i pękatej części dolnej,
- biurety, naczynia podobne do probówek, długie i wąskie ale zakończone małym kranikiem,
- probówki, cylindryczne naczynia szklane.