Zakup mebli laboratoryjnych nie jest trudny, choć dostosowanie zapotrzebowania pod tego typu rozwiązania zabudowy pomieszczeń, typowo naukowych, nie powinno być wykonywane pochopnie. Rozsądna analiza zagospodarowania wnętrz laboratoriów w taki sposób, aby specjalista mógł się poruszać w przyszłości po wnętrzu swobodnie, podczas wykonywanych obowiązków, nie zawsze jest prosta. Szczególnie przy małych pomieszczeniach, gdzie powinny się znaleźć konkretne meble laboratoryjne.
Wybór mebli laboratoryjnych powinien być przede wszystkim podyktowany konkretnym na niezapotrzebowaniem (zobacz rozwiązania w DanLab). Pośród dostępnych mebli laboratoryjnych odnajdziemy typowe meble wykorzystywane w placówkach naukowych i w laboratoriach, jak również meble, które równie dobrze mogłyby być zastosowane gdzieś indziej. Pośród typowo specjalistycznych mebli dostosowanych do warunków laboratoryjnych odnajdziemy meble takie jak:
• dygestoria laboratoryjne,
• komory laminarne.
Oprócz wspominanych fachowych mebli można również odnaleźć mniej zaawansowane technicznie meble typu: szafki, szafy, krzesła, biurka, blaty.
Laboratoria a meble laboratoryjne
Najczęstszym kolorem proponowanych na rynku mebli do laboratorium wykorzystywanym również przy aranżacji pomieszczeń laboratoryjnych, kojarzonym z czystością, ogromną estetyką oraz sterylnością jest biel. Białe meble laboratoryjne, to najczęściej spotykane produkty wykorzystywane do wyposażenia placówek medycznych, laboratoriów, placówek naukowych. Dlatego też kupując meble tego typu, można liczyć co najwyżej na różnorodne rozwiązania techniczne przy ich produkcji niż na różnorodność w formie obszernej palety odcieni oklein.