Meble laboratoryjne a oferty rynkowe

Zakup mebli laboratoryjnych nie jest trudny, choć dostosowanie zapotrzebowania pod tego typu rozwiązania zabudowy pomieszczeń, typowo naukowych, nie powinno być wykonywane pochopnie. Rozsądna analiza zagospodarowania wnętrz laboratoriów w taki sposób, aby specjalista mógł się poruszać w przyszłości po wnętrzu swobodnie, podczas wykonywanych obowiązków, nie zawsze jest prosta. Szczególnie przy małych pomieszczeniach, gdzie powinny się znaleźć konkretne meble laboratoryjne.

Wybór mebli laboratoryjnych powinien być przede wszystkim podyktowany konkretnym na niezapotrzebowaniem (zobacz rozwiązania w DanLab). Pośród dostępnych mebli laboratoryjnych odnajdziemy typowe meble wykorzystywane w placówkach naukowych i w laboratoriach, jak również meble, które równie dobrze mogłyby być zastosowane gdzieś indziej. Pośród typowo specjalistycznych mebli dostosowanych do warunków laboratoryjnych odnajdziemy meble takie jak:
• dygestoria laboratoryjne,
• komory laminarne.
Oprócz wspominanych fachowych mebli można również odnaleźć mniej zaawansowane technicznie meble typu: szafki, szafy, krzesła, biurka, blaty.

Laboratoria a meble laboratoryjne

Najczęstszym kolorem proponowanych na rynku mebli do laboratorium wykorzystywanym również przy aranżacji pomieszczeń laboratoryjnych, kojarzonym z czystością, ogromną estetyką oraz sterylnością jest biel. Białe meble laboratoryjne, to najczęściej spotykane produkty wykorzystywane do wyposażenia placówek medycznych, laboratoriów, placówek naukowych. Dlatego też kupując meble tego typu, można liczyć co najwyżej na różnorodne rozwiązania techniczne przy ich produkcji niż na różnorodność w formie obszernej palety odcieni oklein.

Waga analityczna

Waga analityczna to waga ważąca przedmioty z bardzo dużą dokładnością (zazwyczaj 0,1 mg). Ma ona zastosowanie przede wszystkim w różnego rodzaju laboratoriach do ważenia niewielkich ilości substancji.

Wagi z przetwornikiem magnetoelektrycznym

Tego rodzaju wagi odznaczają się krótkim czasem pomiaru, oraz dużą dokładnością. W procesie ważenia wykorzystują mierniki oparte o przetworniki magnetoelektryczne wykorzystujące zjawisko indukcji siły elektromotorycznej wskutek oddziaływania pola magnetycznego w przetworniku.

Wagi z przetwornikiem kamertonowym

Przetwornik kamertonowy stanowiący alternatywę dla przetwornika magnetoelektrycznego i bazujący na czujniku kamertonowym stosowany jest obecnie w wagach analitycznych ze względu na jego doskonałą wydajność. Przetwornik kamertonowy odznacza się doskonałą stabilnością (czyli zmianą czułości w jednostce czasu) – czterokrotnie lepszą niż w przypadku przetwornika magnetoelektrycznego i dwudziestokrotnie lepszą niż w przypadku przetwornika tensometrycznego, który również stosowany jest w urządzeniach pomiarowych. Ponadto przetwornik kamertonowy cechuje bardzo mały pobór mocy, wysoka odporność na zakłócenia i brak okresu wygrzewania. Z uwagi na to, że przetwornik kamertonowy jest przetwornikiem cyfrowym, nie jest potrzebny przetwornik AC/DC.

Funkcje dodatkowe

Niezależnie od zastosowanego typu przetwornika, każda waga analityczna wyposażona zostać może przez producenta w opcje dodatkowe (zobacz: https://danlab.pl/nasze-produkty/badania-wlasciwosci/wagi-laboratoryjne/wagi-analityczne/). Do najbardziej popularnych funkcji należą: liczenie sztuk, wyświetlanie odchyłek procentowych, ważenie zwierząt, sumowanie ważeń, zamiana jednostek, pomiar w karatach i ważenie ładunków podwieszanych oraz sporządzanie receptur.