• Home
  • Zdrowie
  • Kule łokciowe: Wybór, dopasowanie i znaczenie dla rehabilitacji

Kule łokciowe: Wybór, dopasowanie i znaczenie dla rehabilitacji

Kule łokciowe znane są już od wielu lat. To z nich korzystają osoby, które są po urazach lub po zabiegach chirurgicznych i mają problemy z poruszaniem się. Z nich także korzystają osoby, które są trwale niesprawne ruchowo. Korzystanie z takiego wsparcia jest rzeczą całkiem normalną, dzięki czemu poruszanie się jest nieco łatwiejsze. Z uwagą jednak należy podejść do wyboru kuli ortopedycznych, aby faktycznie mieć w nich odpowiednie oparcie.

Dopasowane kule ortopedyczne

Nigdy nie można wybierać pierwszych lepszych kul, ponieważ może się okazać, że korzystanie z nich będzie utrudnione. Warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym o tym, jakie kule łokciowe będą najlepszą propozycją. Pod uwagę należy wziąć takie czynniki jak: waga danej osoby, jej wzrost oraz rodzaj schorzenia i kondycja pacjenta. Ważne jest to, aby uwzględnić to, czy dana osoba jeszcze rośnie. W szczególności mowa jest o dzieciach, których wzrost zmienić się może o kilka centymetrów na przeciągu zbliżających się miesięcy. Do wyboru są kule ortopedyczne, które można regulować na wybranej wysokości.

kule łokciowe

Ile kul łokciowych będzie potrzebne?

Rozglądając się po ulicach, można zauważyć osoby, jakie spacerują z jedną lub z dwoma kulami. Ile ich tak naprawdę będzie potrzebne. Jest to kwestią indywidualnych preferencji. Najlepiej, jeżeli będzie się miało do czynienia z dwoma kulami, ponieważ są one w stanie zapewnić lepsze podparcie. Chodzi także o to, aby nie obciążać tak mocno kręgosłupa. W przypadku jednej kuli będzie się przyjmowało nieprawidłową postawę, co też może skutkować bólami w plecach. Lepiej tego unikać, stosując dwie kule. Chociaż ich obecność nie zawsze jest witana z takim entuzjazmem, na czas rehabilitacji lepiej się z nimi zaprzyjaźnić, aby nie narzekać potem na swoje plecy.

Wyjątkiem są sytuacje, kiedy nie ma się do czynienia z rozległą kontuzją. Jeżeli ktoś wie, że z kuli będzie korzystał przez krótki czas, to także może bazować na jednej kuli. Wielu seniorów – chociaż na co dzień nie ma do czynienia z żadną kontuzją, również korzysta z jednej kuli, aby ułatwić sobie chodzenie. Ważne jest, aby jedną kulę ortopedyczną stosować w przeciwnej ręce do kontuzjowanej nogi.

Odpowiednia wysokość kul ortopedycznych

Temat bardzo ważny. Jeżeli nie zostaną one dopasowane do wzrostu danej osoby, nie będzie można czerpać z ich maksimum funkcjonalności. Źle dopasowana kula będzie w stanie sprawić, że dana osoba będzie się szybciej męczyć. Może to doprowadzić także do dalszych urazów mięśni i ścięgien, których lepiej unikać. W przypadku kul łokciowych, ich wysokość należy dopasować do takiego poziomu, aby łokieć pozostawał ledwo zgięty. Wtedy można być pewnym tego, że kończyny, które są rehabilitowane, w odpowiedni sposób będą odciążone.

Kule łokciowe można wypożyczyć ze sklepów rehabilitacyjnych. Można również je kupić na własność w tychże jednostkach handlowych, jakie specjalizują się w rozprowadzaniu sprzętów, które wspierają proces rehabilitacji. Znaleźć je można w wielu sklepach, jakie są na terenie Polski.