Krople na zatoki

Problemy z zatokami najczęściej spotyka się okresie jesienno-zimowym. To konsekwencja infekcji.  Z powodu kataru oddychamy przez usta. Powietrze nie jest właściwie oczyszczane i ogrzane. Dochodzi do stanów zapalnych, z których rozwija się zapalenie zatok. Typowe objawy to: uczucie ciśnienia w czaszce, ból rozpierający skronie i oczodoły, uciążliwy katar, uczucie zatkania oraz trudności z mówieniem. 

Zapalenie zatok – leczenie

Gdy pojawi się zapalenie zatok, trzeba działać szybko. Stosuje się głównie środki przeciwzapalne, obkurczające naczynia krwionośne i łagodzące obrzęk. Niezbędne mogą też okazać się środki mukolityczne, czyli rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające oczyszczanie się zatok.

Leki podaje się według ustalonych schematów. Zależą one przede wszystkim od etiologii choroby (wirusowa, bakteryjna, grzybicza, alergiczna) oraz od fazy i przebiegu infekcji (ostra, przewlekła, nawracająca).

Do dyspozycji są tabletki, krople i spraye. Część jest na receptę, ale większość można kupić bez recepty. 

Krople na zatoki

Jeżeli chodzi o krople, to najczęściej zawierają substancję czynną oksymetazolinę lub ksylometazolinę. To środki pobudzające tzw. układ adrenergiczny. Powodują zwężenie naczyń krwionośnych, a w konsekwencji redukują obrzęk. Tym samym udrożniają nos i zatoki. Ułatwiają oddychanie i zmniejszają ryzyko zakażenia zalegającą wydzieliną. 

Często do kropli zawierających ksylometazolinę dodawany jest deksopantenol działający ochronnie na błonę śluzową zatok i nosa. 

Dostępne w aptece FAMILIA są też krople na zatoki zawierające mannitol (alkohol cukrowy działający przeciwobrzękowo) i kwas glicyryzynowy (ekstrakt z korzenia lukrecji o właściwościach przeciwzapalnych).

Wspomagająco w leczeniu chorób zatok stosowane są płukanki irygatorem oraz krople w aerozolu. Nawilżają przesuszoną śluzówkę oraz upłynniają wydzielinę, ułatwiając jej usunięcie. Sprzyja to usuwaniu drobnoustrojów, alergenów i kurzu.