• Home
  • Zdrowie
  • Jak wybrać dobre suplementy na pamięć i koncentrację?

Jak wybrać dobre suplementy na pamięć i koncentrację?

Suplementy na pamięć i koncentrację cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród osób starszych lub intensywnie uczących się. Aby jednak miały one szansę zadziałać skutecznie, muszą być starannie wybrane. Przed dokonaniem zakupu koniecznie należy więc przeanalizować skład konkretnego preparatu. Bardzo ważne jest także to, aby wybrany środek był stosowany systematycznie, zawsze zgodnie z zaleceniami producenta.

Jakiego działania oczekiwać od preparatów na koncentrację?

Suplementy na pamięć i koncentrację, aby były skuteczne, muszą charakteryzować się wszechstronnym działaniem. Dobrze byłoby, gdyby faktycznie zapobiegały problemom z zapamiętywaniem i zwalczały je. Większość osób oczekuje również od takich środków pobudzenia. Ciężko bowiem przyswajać nową wiedzę, gdy jest się chronicznie przemęczonym i niewyspanym. 

Tabletki pobudzające koncentrację powinny także wspierać zdrowy sen. Jako, że nauce nierzadko towarzyszy stres, w suplementach wspierających proces zdobywania wiedzy, warto byłoby także poszukiwać substancji wspomagających walkę z nadmiernym napięciem emocjonalnym. Dobrze byłoby, gdyby posiadały one naturalny skład. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że będą one nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. 

Jakich składników poszukiwać w suplementach?

Tabletki do nauki można znaleźć w każdej aptece, zarówno tej internetowej, jak i stacjonarnej. Nierzadko są one dostępne także w sklepach z ekologicznymi produktami.

Dokonanie wyboru nie jest więc łatwe. Dobrze byłoby wiedzieć, które substancje pobudzające pamięć i koncentrację są godne polecenia. Na pewno warto zaufać takim składnikom jak:

  • szyszki chmielu
  • melisa
  • miłorząb japoński
  • żeń-szeń
  • ashwagandha
  • cynk 
  • selen
  • magnez

Zazwyczaj najskuteczniejsze są suplementy na pamięć i koncentrację posiadające złożony skład. Wspierają one zarówno proces nauki, jak również walkę ze stresem. Ważne jest to, aby w preparatach pobudzających znajdowały się składniki mineralne. Wiele osób uczących się może bowiem je tracić, na przykład na skutek wypijania dużych ilości kawy.

Warunkiem skuteczności wybranego środka jest oczywiście stosowanie go zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się na opakowaniu bądź w ulotce do niego dołączonej. Efekty na pewno nie pojawią się natychmiast, dlatego wskazana jest cierpliwość. Warto pamiętać, że niektóre składniki pochodzenia roślinnego mogą wchodzić w interakcje z lekami stosowanymi w terapii schorzeń przewlekłych. Osoby zażywające na stałe jakieś leki, przed zastosowaniem konkretnego suplementu, powinny skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.