Dla kogo mikroskop stereoskopowy?

Mikroskopy są powszechnie używane nie tylko przez profesjonalistów i naukowców. To, że są ogólnie dostępne i każdy może je kupić, jest sprawą fantastyczną. W przeszłości przyczyniły się one do rozmaitych odkryć oraz otworzyły wiele możliwości w licznych dziedzinach. Obecnie do wyboru są różne rodzaje mikroskopów. Na uwagę na pewno zasługuje mikroskop stereoskopowy. Dla kogo będzie on odpowiedni? Co najlepiej obserwować z jego użyciem?

Czym jest mikroskop stereoskopowy?

Sprzęt ten wyposażony jest w dwie oddzielne soczewki, osobna na każde oko. Dzięki temu można uzyskać przestrzenny obraz. W odróżnieniu od mikroskopów cyfrowych obraz widziany jest przez okular, a nie wyświetla się on na ekranie. Nierzadko zdarza się również, że ten sprzęt mylony jest ze zwykłym mikroskopem z głowicą dwuokularową. Tutaj, jednak różnica jest w konstrukcji optycznej. Gdyż w tym klasycznym obraz widoczny w obu okularach jest skopiowany i przy tym identyczny. Za formowanie obrazu odpowiedzialna jest soczewka obiektywu. Natomiast w mikroskopie stereoskopowym funkcję formowania obrazu pełnią obydwie soczewki obiektywu. Uzyskuje się w ten sposób obraz stereoskopowy. Istotne, że jest on trójwymiarowy, co pomaga uzyskać efekt niezwykłej głębi. Najczęściej w tego typu urządzeniach zakres powiększenia nie należy do dużych. Potrafi się on, jednak wahać między 3x do około 200x. Dostępne modele niejednokrotnie posiadają podświetlenie, które wspaniale podkreśla obraz.

Dla kogo mikroskop stereoskopowy?

Dużym plusem korzystania z tego sprzętu jest brak konieczności specjalnego przygotowywania obiektu, który ma być obserwowany. Z mikroskopu korzystać może tak naprawdę każdy, gdyż jest on wyjątkowo łatwy w obsłudze. Będzie idealnym wyborem dla osób zaczynających swoją przygodę z obserwacją w powiększeniu. Zafascynowane nim będą także dzieci. Niejednokrotnie sięgają po niego nawet profesjonaliści. Warto podkreślić, że dzięki uzyskaniu dużej głębi używać go można przy pracach lutowniczych. Mikroskop stereoskopowy fantastycznie sprawdzi się w wielu gałęziach przemysłu. Tak więc zakres jego zastosowań jest niezwykle szeroki. Świetnie nada się do obserwacji:

  • budowy owadów,
  • kwiatów,
  • ceramiki,
  • monet,
  • większych mikroorganizmów wodnych,
  • drobnych szczegółów na materiałach, bądź przedmiotach.

Jak widać, to urządzenie jest znakomite i warto z niego korzystać.