Chłodziarko-zamrażarka to urządzenie w wykorzystywane w specjalistycznych laboratoriach, służące do przechowywania próbek wrażliwych na zmianę temperatury, a także materiałów wybuchowych i łatwopalnych. Jest wyposażona w system chłodzenia, na który składają się wymuszony obieg powietrza i agregat włączający się tylko w wyjątkowych sytuacjach. Gwarantuje to utrzymanie w.w. substancji w temperaturze od ok. 2°C do -25°C, dzięki czemu ich właściwości fizykochemiczne nie ulegają zmianie.
Z czego jest zbudowana chłodziarko-zamrażarka laboratoryjna?
W skład standardowej chłodziarko-zamrażarki laboratoryjnej wchodzi nowoczesny, mikroprocesorowy sterownik gwarantujący utrzymanie stabilnej temperatury w komorze chłodniczej. Urządzenie to posiada zewnętrzny wyświetlacz, który można obsługiwać również w rękawiczkach lateksowych oraz alarmy sygnalizujące spadek lub wzrost temperatury czy pozostawienie otwartych drzwi. Ponadto chłodziarka jest wyposażona w kółka umożliwiające przemieszczanie w obrębie laboratorium.
Typy chłodziarko-zamrażarek
Chłodziarko zamrażarka jest dostępna na rynku w kilku rodzajach:
- pojedyncza – została wyposażona w jedną komorę chłodzącą,
- wielokomorowa – składa się z dwóch lub trzech komór,
- mieszana – to połączenie chłodziarko-zamrażarki i szafy termostatycznej,
- kompaktowa – urządzenie jednokomorowe, nieco mniejsze od standardowych modeli,
- przenośna – służąca do utrzymania łańcucha chłodniczego w ruchu, wykorzystywana np. transportu szczepionek.
Mimo różnic w budowie, sposób działania poszczególnych urządzeń jest taki sam. Zatem przy wyborze chłodziarko-zamrażarki laboratoryjnej należy kierować się przede wszystkim wielkością pomieszczenia, w którym ma być umieszczona.