• Home
  • Zdrowie
  • Badanie PSA — klucz do profilaktyki prostaty

Badanie PSA — klucz do profilaktyki prostaty

Profilaktyka prostaty jest istotnym elementem dbania o zdrowie mężczyzn. Jednym z narzędzi diagnostycznych wykorzystywanych w tym celu jest badanie PSA.

Dzięki niemu możliwe jest monitorowanie stanu zdrowia gruczołu krokowego oraz wczesne wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości. Warto bliżej przyjrzeć się temu badaniu i jego roli w prewencji chorób prostaty.

Wskaźnik PSA — co to jest?

PSA, czyli antygen sterczowy specyficzny dla gruczołu krokowego, to białko wytwarzane przez komórki gruczołu krokowego. Jego główną funkcją jest utrzymanie płynności nasienia poprzez rozrzedzanie skrzepów po ejakulacji.

Badanie poziomu PSA https://naszlekarz.pl/badania/psa-torun/ polega na pobraniu próbki krwi, którą następnie analizuje się pod kątem ilości tego białka. Wyższe wartości PSA mogą wskazywać na różnego rodzaju zaburzenia, takie jak przerost prostaty, zapalenie gruczołu krokowego czy nawet raka prostaty.

Kiedy warto wykonać badanie PSA?

Badanie PSA zaleca się przede wszystkim mężczyznom powyżej 50. roku życia, ponieważ wraz z wiekiem ryzyko chorób prostaty wzrasta.

Istnieją jednak sytuacje, w których wykonanie tego badania jest zalecane również wcześniej, na przykład gdy występują czynniki ryzyka, takie jak historia choroby w rodzinie.

Jeśli mężczyzna odczuwa jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego, warto skonsultować się z lekarzem w celu ewentualnego wykonania badania PSA.

Interpretacja wyników badania PSA

Wyniki badania PSA mogą być różne i nie zawsze oznaczają obecność choroby. Ważne jest właściwe zinterpretowanie wyników przez lekarza.

Zazwyczaj przyjmuje się, że wartości PSA poniżej 4 ng/ml są w normie, jednak istnieją pewne czynniki, takie jak wiek czy obecność innych schorzeń, które mogą wpływać na poziom tego wskaźnika.

Dlatego też konieczne jest skonsultowanie wyników z lekarzem, który podejmie decyzję o ewentualnej konieczności dalszych badań diagnostycznych.