Środki do dezynfekcji rąk

To już rok od kiedy płyny dezynfekujące na stałe zagościły w naszym życiu. Dzisiaj widok butelki z środkiem do odkażania rąk w każdym sklepie, urzędzie, banku czy innym miejscu publicznym, nie wzbudza już takiej sensacji jak na początku pandemii. Żele do dezynfekcji można kupić w drogeriach lub stacjach benzynowych, ale czym się kierować, żeby wybrać odpowiedni?

Zasada działania środka do dezynfekcji rąk

Środek do dezynfekcji rąk jest antybakteryjny, co w dzisiejszych czasach jest niezbędne do funkcjonowania w przestrzeni publicznej. Dzięki temu, że można go używać bez udziału wody i mydła, sprawdzi się na zakupach czy spacerze. Płyn dezynfekujący ma za zadanie zabicie drobnoustrojów, które bytują na skórze człowieka i tym samym, ochronę przed wirusami rożnego rodzaju, chorobami i infekcjami. Główny składnik środka antybakteryjnego to alkohol etylowy, benzylowy lub izopropylowy w stężeniu przynajmniej 60 proc.

Najlepszy skład środków dezynfekujących

Skuteczność żelu antybakteryjnego zależy od takich składników jak: alkohol, konserwant EDTA, propanol i amnioetyl. Używanie środka dezynfekującego sprawia, że dłonie stają się suche, dlatego producenci dodają składniki odżywcze i nawilżające, np. glicerynę, ekstrakt z aloesu, pantenol, mocznik lub olej rycynowy.

Dezynfekowanie rąk jest dzisiaj bardzo ważne i może uchronić nas przed zachorowaniem na koronawirusa. Jednak trzeba mieć świadomość, że żaden preparat nie daje 100 proc. ochrony przed wirusami, drobnoustrojami czy bakteriami.