Zlewka i pipeta zaliczane są do szklanych naczyń laboratoryjnych. Nie wszyscy oczywiście mają świadomość, do czego dokładnie służą wymienione przedmioty, a także dlaczego powinno się z nich korzystać w określonych badaniach laboratoryjnych?
Zlewka
Należy wiedzieć, że zlewka jest to szklane naczynie laboratoryjne, które posiada płaskie dno. Warto również zaznaczyć, że kształtem jest bardzo podobna do szklanki. Z kolei wierzch wspomnianego naczynia zakończony jest dzióbkiem, który zdecydowanie ułatwia w kwestii przelewania płynów.
Pod względem pojemności naczynie może mieć zaledwie kilka mililitrów lub nawet kilka litrów. Skala objętości znajduje się oczywiście na ściance. Nie można zapomnieć, że zlewkę wykorzystuje się do rozcieńczania, odmierzania płynów czy ich właściwego przechowywania.
Nie wszyscy także wiedzą, że płaska zlewka bardzo często nazywana jest krystalizatorem, ponieważ jak sama nazwa wskazuje służy do przeprowadzana krystalizacji.
Pipeta
Trzeba zdawać sobie sprawę, że pipeta jest bardzo długą i wąską szklaną rurką posiadającą dokładną skalę objętości. Ponadto wspomniane szklane naczynie laboratoryjne używane jest nie tylko do przenoszenia, ale również odmierzania cieczy. Nie wszyscy mają świadomość, że obecnie w badaniach laboratoryjnych wykorzystuje się trzy rodzaje omawianych pipet. Należy wśród nich wymienić: pipetę Pausteura, pipetę miarową oraz pipetą automatyczną.