Gęstościomierz to urządzenie laboratoryjne, które służy do pomiaru gęstości obiektu, jakim w większości przypadków jest ciecz. W laboratoriach ma zastosowanie do pomiaru gęstości np. ropy naftowej , artykułów spożywczych czy oleju. Gęstościomierze umożliwiają pozyskanie szybkiego i precyzyjnego pomiaru, który ułatwia analizę danej substancji. Na rynku jest wiele rodzajów tych urządzeń, a wiele z nich ma konkretne przeznaczenie, co sprawia że można je używać w różnych warunkach.
Rodzaje gęstościomierzy
- gęstościomierz cyfrowy
- gęstościomierz laboratoryjny
- gęstościomierz przenośny
- gęstościomierz oscylacyjny
Gęstościomierze zastosowanie
Gęstościomierze są użytecznym urządzeniem w wielu laboratoriach. Poprzez pomiar gęstości próbek można w łatwy sposób przeliczyć ją na inne jednostki miary. Do takich zalicza się zawartość API, procentową zawartość alkoholu czy stopień Brix. Gęstościomierze używa się w laboratoriach m. in. chemicznych, kosmetycznych, spożywczych i w wielu innych. Do pracy poza laboratorium dostosowano przenośnie urządzenia, które ułatwiają pomiar gęstości w różnych warunkach. Gęstościomierze przenośne również podają precyzyjne wyniki, a do tego są proste i wygodne w użytkowaniu.
Czym charakteryzuje się dobrej jakości gęstościomierz
Gęstościomierze powinny być proste w obsłudze i wydajne. Warto, aby były kompatybilne z szeregiem innych przyrządów co usprawni pracę w laboratorium. Dodatkowym atutem jest niewielki rozmiar co pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni. Dobrej jakości gęstościomierze powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów, co pozwoli na pracę w różnych warunkach oraz wydłuży okres eksploatacji.