Czym zajmuje się lekarz gastrolog?

Gastroenterolog to lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób układu pokarmowego. Zajmuje się specjalnymi terapiami dysfunkcji przewodu pokarmowego, w tym: wrzód żołądka, wrzód dwunastnicy, choroba wątroby/trzustki. Gastrolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszelkich schorzeń układu pokarmowego. Chodzi tutaj przede wszystkim o stany zapalne i infekcyjne, zmiany nowotworowe, choroby autoimmunologiczne i czynnościowe.

Z jaką chorobą należy udać się do gastrologa?


Choroby którymi zajmuje się lekarz gastrolog to przede wszystkim: choroby żołądka (np. zapalenie błony śluzowej żołądka, żołądek arbuzowaty, choroba wrzodowa żołądka), choroby przełyku (np. nowotwory przełyku, choroba refluksowa przełyku), choroby jelita cienkiego oraz jelita grubego, a także choroby wątroby oraz dróg żółciowych, choroby trzustki (np. torbiele, ostre i przewlekłe zapalenie trzustki) i choroby dwunastnicy (np. choroba wrzodowa, nowotwór dwunastnicy).

Badania, które wykonuje lub zleca gastrolog


  • Endonoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego – gastroskopia. Lekarz wprowadza endoskop do przełyku pacjenta. U wielu osób wywołać może to odruch wymiotny. Gardło zostanie znieczulone podczas testu, a test potrwa tylko kilka minut. Zaletą gastroskopii jest możliwość obrazowania i interwencji w przypadku wystąpienia nieprawidłowości. W razie potrzeby można pobrać fragment błony śluzowej żołądka do badania urazowego. Do testu konieczne są przygotowania, takie jak powstrzymanie się od jedzenia.
  • Endoskopia dolnego odcinka przewodu pokarmowego – kolonoskopia. Podczas badania lekarz wprowadzi rurkę endoskopową przez odbytnicę do jelita grubego. Badanie przeprowadzane jest w znieczuleniu. Polipy można wykryć i usunąć, a podczas badania dokładnie obejrzeć całe okrężnicę i ocenić stan błony śluzowej. Kontrola wymaga przygotowań, takich jak dokładne oczyszczenie z resztek jedzenia.