Waga laboratoryjna jest podstawowym narzędziem w laboratorium oraz kołach naukowych. Odpowiedni wybór jest kluczowym czynnikiem w wykonywaniu prawidłowych pomiarów.
Jak wybrać odpowiednią wagę?
Najważniejszym czynnikiem, którym należy się kierować podczas wyboru odpowiedniej wagi laboratoryjnej jest oczywiście precyzja pomiaru, drugim najważniejszym czynnikiem z kolei jest jej nośność.
Należy jednak zwrócić uwagę na inne ważne czynniki, które w znaczny sposób wpływają na proces ważenia materiału.
a) Temperatura
Zakres dopuszczalny pomiaru temperatur zawsze jest podany przez producenta. Jest to niezwykle ważna informacja, by urządzenie działało prawidłowo przez długi okres czasu oraz by podawane przez urządzenie pomiary były wiarygodne.
b) Konstrukcja
Solidność, wytrzymałość oraz stabilizacja konstrukcji wagi jest bardzo istotna, jednak również należy podjąć decyzję odnośnie rodzaju wagi – do najpopularniejszych należą: statyczne, przenośne, wiszące czy kieszonkowe.
c) Czas
Należy zwrócić również uwagę na czas jaki potrzebuje waga od momentu włączenia jej do gotowości pomiaru. Następnie powinno się sprawdzić, czy sam czas pomiaru materiału jest odpowiednio szybki.
Jakie są rodzaje wag ?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wag, jednak są pogrupowane na trzy rodzaje.
a) Wagi Analityczne – są to podstawowe wagi, bardzo precyzyjne oraz zaopatrzone dodatkowo w poziomice. Ich dokładność wynosi do 1 mg.
b) Wagi Precyzyjne – służą do bardziej zaawansowanych pomiarów, gdzie precyzja i szybkość obliczeń są najważniejsze.
c) Wagosuszarki – są to wagi, które można wykorzystywać do pomiaru wilgotności substancji, charakteryzują się szybką i łatwą obsługą oraz wbudowaną dodatkowo suszarką.